Skip to content

BALKON KEYFİ DÜNYASI / BLOG

Cam Balkon Neden Buhar Yapar?

Yayınlanma Tarihi: |

Yeni yaptırmış olan ya da uzun süredir kullanan birçok müşterimiz cam balkonların neden buhar yaptığı konusunda sıkça bize başvurmaktadır.

Bunun sebebi mevsim değişimlerinde mekanlarımızda yaptığımız ısıtma-soğutma değişiminden kaynaklanmaktadır. Kış aylarında aşırı ısıtılan iç mekan (oda, ofis, balkon) havası ile temas eden soğuk cam yüzeyi yoğuşmaya neden olur. Yoğuşma neticesinde de terleme veya buharlaşma olarak nitelendirdiğimiz durum oluşur.

Buharlaşma veya Terleme Nasıl Engellenir?

Cam balkonlar üzerinden bu durumun önlemenin tek bir yolu vardır. Kış aylarında iç mekan (oda, balkon, teras vs) sıcaklığınızı normal şartlara göre düzenleyin. Unutmayın: Aşırı ısınma camlarda buharlaşmaya neden olmaktadır. Özellikle evlerinizde evin içini soba, kalorifer veya başka bir ısıtıcı ile normal sıcaklık seviyelerinin üzerinde ısıtmaz, stabil tutarsanız buharlaşma da en asgari seviyelerde olacak ve hızlı şekilde geçecektir.

Buharlaşma olduktan sonra buğu önleyici sıvılarla camlarınızı silebilirsiniz. Bu da ek bir çözüm olacaktır.

Buğu ya da buharlaşma ülkemizde özellikle karasal iklimin yoğun olduğu bölgelerde sık görülen bir durumdur. Kışların çok kuru ve soğuk geçtiği bu bölgelerde iç mekanlar genellikle gereğinden fazla ısıtılmaktadır. Dışarıda da -20 derecelere varabilen soğuklar, iç – dış mekân arasındaki ısı farkını 50- 60 derecelere kadar çıkarabilmektedir. Bu durumda yoğuşma gayet normal bir durumdur. Doğal şartlardan kaynaklı olarak oluşmaktadır. Soğuk bölgelerimizde kaliteli ve güvenilir cam balkon sistemlerinin yalıtım sağladığı ve bu sayede ısınma masraflarını düşürdüğü yadsınamaz bir gerçektir.

Hem kış aylarında dışardan gelen soğuğu kesmesi hem de yaz aylarında aşırı sıcak havanın ve zararlı güneş ışınlarının direkt temas etmesini önlemesiyle Winnice olarak tüm uygun mekanlarınız için cam balkon öneriyoruz.

Buy Nolvadex UK