Skip to content

BALKON KEYFİ DÜNYASI / BLOG

Kış Bahçenizin Enerjisini Değiştirin

Yayınlanma Tarihi: |
Yoğun ve yorucu geçen günlerin ardından kendimize sığınmak için bir yer ararız. Gün boyu yaşadığımız stresten arınmak, enerjimizi tazelemek ve motivasyonumuzu arttırmak için bir yol bulmaya çalışırız. Eğer tam da böyle bir arayış sürecindeyseniz bu yazı size çok iyi gelecek.

Yoğun ve yorucu geçen günlerin ardından kendimize sığınmak için bir yer ararız. Gün boyu yaşadığımız stresten arınmak, enerjimizi tazelemek ve motivasyonumuzu arttırmak için bir yol bulmaya çalışırız. Eğer tam da böyle bir arayış sürecindeyseniz bu yazı size çok iyi gelecek.

Renklerin Enerjisi

Renkler bir amaç için yaratılmış ve her biri farklı enerjilere sahiptir. Daha önce bulunduğunuz ortamlarda eğer dikkat ettiyseniz renkler o anki duygu durumunuza ve modunuza etki eder. Birçok kuruluş renkleri kullanarak kendi sektörüne uygun bir strateji belirlemiştir. Kış bahçenizi dekore ederken enerjinizi yükseltecek renkleri sizin için derledik.

Turuncu: Enerjisi oldukça yüksek renklerden biridir. Yaratıcılığı arttırır ve pozitif hissetmenize yardımcı olur. Zihninizi kötü düşüncelerden arındırır. Duvar, mobilya ve aksesuarlarda kullanılmaya elverişlidir. Turuncu rengin bulunduğu alanlarda kendinizi canlı, cesaretli ve neşeli hissedersiniz.

Sarı: Sarı renk dürtüsel güce sahip bir renktir. Sarı rengin bulunduğu ortamlarda kendinizi güvende, rahat ve iyimser hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bir iletişim rengi olarak bilinen sarı renk çenenizin adeta çenenizin düşmesine neden olabilir. Mobilya ve duvarlar için uygun olmayabilir ancak aksesuar ve küçük detaylarda sarı rengini kullanabilirsiniz.

Yeşil: Bu renk dengenin ve uyumun rengidir. Stresten arındırır. Baharı temsil eden yeşil kişiye mutluluk verir. Barışçıl bir renk olarak bilinir ve pozitif enerji saçar. Yeşil rengine kış bahçenizde kullanacağınız aksesuarlarda veya saksı bitkilerinde yer verebilirsiniz.

Mavi: Stresi azaltır ve insana sakinlik hissi verir. Özgürlüğün rengidir ve mavinin hâkim olduğu alanlarda tüm düşüncelerimizi özgür bırakabiliriz. Rahatlamanıza yardımcı olur. Aksesuar tercihlerinizde kullanışlı olacaktır.

Kahverengi: Tutarlılık ve dengeyi temsil eden, maneviyatı kuvvetli renklerden biridir. Toprağı çağrıştırır ve negatif enerji atılımına yardımcı olur. Eğer vintage modayı seviyorsanız, bahçe aksesuar ve mobilyalarınızda bu renge yer verebilirsiniz.

Tütsülerin Gücü

Tütsü yakmak yalnızca aromatik bitkilerin ortama hoş bir koku yaymasından ibaret değildir. Hislerimizde de birçok etki bırakabilir. Tütsüler genel olarak mekandaki atmosferi değiştiren, kötü enerjileri yok eden bir gelenek olarak bilinir. Tarihe bakıldığında da izlerini görmemiz mümkündür.

Adaçayı Tütsüsü: Tütsü yakmayı seven herkes tarafından oldukça sık tercih edilen adaçayı tütsüsü siniri ve gerginliği alır. Kötü enerjiyi temizler. Aynı zamanda bahçenizi haşerelerden korumaya yardımcıdır. Unutmamanız gereken bir püf nokta; adaçayı ile kış bahçenizi huzur dolu bir alan haline getirmenizin ardından temiz havanın kış bahçenize nüfus etmesine izin verin. Kötü enerjileri dışarı bırakın.

Üzerlik Tohumu Tütsüsü: Anadolu’da hala birçok evin duvarında yerini muhafaza eden üzerlik tohumları eski zamanlardan beri negatif enerjiyi ve nazarı uzaklaştırmasıyla biliniyor.

Stres ve gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarına da faydalı gelmesiyle meşhur olan üzerlik tohumu tütsüsü rahat bir uyku için tercih edilebilir.

Defne Yaprağı Tütsüsü: Günümüzde Akdeniz Defnesi olarak bilinen defne yaprağının depresyona karşı olumlu etkileri bulunduğu bilinmektedir. Kaygı bozuklukları, baş ağrısı, migren ve uyku gibi sorunlara oldukça iyi gelmektedir. Aromatik kokusuyla rahatlatır ve negatif enerjileri temizler.

Çörekotu Tütsüsü: Çörek otu tarihi çok eskiye dayanan Kuzey Afrika ve Batı Asya kültüründe yer edinmiş bir tohum türüdür. Anadolu’da tarihi oldukça eskilere dayanır. Halsizlik, negatif enerji, yorgunluk gibi durumlarda kullanılmasıyla bilinen çörek otu tütsüsü gücünü tarihinden alıyor.

Kahve Tütsüsü: Kokusuyla yüzyıllardır herkesi kendine hayran bırakan, birçok alanda kullanıma uygun ve faydalı olarak bilinen kahvenin tütsüsü de şifa dağıtıyor. Pozitif etki ve enerji saçan bu tütsü kokusuyla sizi cezbederken haşereleri de bahçenizden uzak tutmaya yarayacaktır. Yaşam enerjisini yükselten ve stresi alan bir tütsü türüdür.

Kış bahçenizi negatif enerjilerden ve ağır atmosferinden arındırmak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Doğayla iç içe huzur dolu bir kış bahçesine sahip olduğunuzda hayatın tüm stresinden kurtulacaksınız. Winnice kış bahçesi ile 4 mevsim bahar, pozitif alan.