Skip to content

BALKON KEYFİ DÜNYASI / BLOG

Küçük Balkonları Canlandıracak Dekorasyon Fikirleri

Yayınlanma Tarihi: |

Sevdiğiniz bir alana sahip olmak için büyük bir yere ihtiyacınız olmadığını unutmamak, bu işin ilk adımı fakat küçük alanları nasıl yaşanabilir bir yere dönüştüreceğiz?

Balkonunuzu daha yaşanabilir bir hale dönüştürmek için bu yazımız size ilham olabilir!

Geride bıraktığımız pandemi dönemi sahip olduğumuz balkonlarımızın veya kış bahçelerinin değerini anlamamızı sağladı. Dışarı çıkamadığımız o zor dönemlerde kendimizi bir nebze olsun dışarıda hissettiren, nefes aldıran, manzarayı önümüze seren evin en güzel, en özel köşesi balkonlarımız!

Sevdiğiniz bir alana sahip olmak için büyük bir yere ihtiyacınız olmadığını unutmamak, bu işin ilk adımı fakat küçük alanları nasıl yaşanabilir bir yere dönüştüreceğiz?

Bu sorunun cevabı yazımızda yer alıyor.

Tema Belirleyin

Daha şirin ve yaşanabilir bir mekân oluşturabilmenin ilk adımı sevdiğiniz ve hiç sıkılmayacağınız bir tema/stil belirlemek olacaktır. İster renklerden, ister doku ya da malzemelerden (hasır, ahşap vb.) isterseniz de sanat eserlerinden yararlanabilirsiniz.

 Size özel olan, alanı sevmenize ve sizin için harika görünmesine sebep olacaktır.

Alanınızı Ölçün

Dış mekânınızı dekore ederken alacağınız aydınlatma, halı ve mobilyaların koyulacağı yerler ölçümlerle planlanmalıdır.

Harekete geçmeden önce balkonunuzun planını çizmek ve ölçerek karar vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Balkonunuz için alışveriş yapmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz aşırı masraftan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Evinizin iç alanında kullanmadığınız eşyaları dış mekân dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz. Dekorasyonunuzu eksiksiz tamamlamak adına boya, halı, mobilya ve aksesuarlar için bir liste oluşturmanız işlerinizi hızlandıracaktır.

Dekorasyonunuz İçin Alışveriş Yapmanın Zamanı

Balkonunuz mobilya veya oturma yerleri gibi parçalara alanı olmayacak kadar küçük olabilir. Ancak orayı şekillendirmek sizin elinizde. Küçük bir dış mekâna sahip olsanız bile alanı kullanabilmek için; katlanır masa ve sandalye, kendin yap kanepe, yer minderleri veya puflar tercih ederek daha verimli ve kullanışlı bir hale getirebilmeniz mümkün.

Geniş sandalye ve koltuklar ya da geniş bacaklı sandalyeler, masa ve sehpalar tercih etmemeye dikkat etmelisiniz.

Farklı Ambiyanslar Elde Etmeyi Deneyin

Normalden farklı aydınlatma tarzları kullanmak her nerede olursa olsun mekânı bambaşka bir havaya sokmanızı sağlar.

Sarkıt lambalar, LED aydınlatmalar, zemin mumları, duvar ya da zemin fenerleri tercih ederek çok farklı ve size özgün bir havayı balkonunuzda yaratabilirsiniz.

Bunun yanında küçük bir bahçe oluşturma fikri de kulağa hoş gelebilir. Saksı bitkilerine veya sarmaşıklara duvarınızda yer ayırabilirsiniz.

Tüm bu önerilerimizin yanı sıra küçük bir bahçe oluşturma fikri de kulağa hoş gelebilir. Saksı bitkilerine veya sarmaşıklara duvarınızda yer ayırarak da farklı ambiyanslar oluşturabilirsiniz.

Küçük balkonlar için önerilerimizi paylaştık. Eğer balkonunuzu daha yeşil ve iç açıcı yapmak için fikir edinmek istiyorsanız Yeşili Sevenler İçin Balkon Bahçeleri yazımızı okuyabilirsiniz.